Ubytovanie v Mikulove - hotely a penzióny v Mikulove a okolí

Mikulov - informácie o meste

Mikulov je mestom s cca 7 700 obyvateľmi, ležiace v Juhomoravskom kraji, v okrese Břeclav. Dominantou Mikulova je zámok stojací na skale, ktorý nájdete tiež v znaku mesta. Na severe obopína Mikulov vrch Turold, zatiaľ čo západná strana sa otvára do roviny a na východe nájdete Svatý kopeček.

Mikulov -  história

Korene Mikulova siahajú do 12. storočia, keď tu bola založená trhová osada. Od 13. do 16. storočia Mikulov vlastnil rod Lichtenštejnov a potom až do 19. storočia rod Dietrichsteinov. Mikulov sa do histórie zapísal roku 1866 tzv. Mikulovským prímerím, v ktorom medzi sebou Prusko a Rakúsko uzatvorili prímerie po bitke u Sadové. Významné miesto v histórií Mikulova mali Židia. Židovská obec Mikulova začala vznikať v 1. pol. 15. storočia, keď boli Židia vypovedaní z Viedne a Dolného Rakúska rakúskym vojvodom Albrechtom V. Ďalší príliv Židov prišiel za vlády Ladislava Pohrobka, ktorý ich vypovedal z moravských kráľovských miest. Už v roku 1591 získala Židovská štvrť samostatnosť a jej význam aj veľkosť stále narastali. V polovici 16. storočia sa táto štvrť stala sídlom moravských zemských rabínov a to až do roku 1851. Týmto sa Mikulov stal kultúrnym centrom moravského Židovsta.

Pamiatky Mikulova

Na Zámockom vrchu stojí dominanta Mikulova, zámok Mikulov, pôvodne románsky hrad, prestavaný v gotickom aj barokovom slohu, ktorý mu dal dnešnú podobu. Pri návšteve zámku sa okrem jeho krásy zoznámite aj s jeho históriou a s vinárstvom, stálymi expozíciami tu sídliaceho Regionálneho múzea v Mikulove. K zámku patrí bývalá obranná veža Kozí hrádek, ktorý bol významným strategickým bodom pri kontrole ciest medzi Brnom a Viedňou. Na mikulovskom námestí nájdete množstvo zaujímavých pamiatok. K nim patrí barokové Súsošie Najsvätšej trojice a kostol sv. Anny, na ktorého juhozápadnej stene bola postavená v 18. storočí pohrebná kaplnka Dietrichšteinov, dnes po požiari zrekonštruovaná hrobka Dietrichšteinov. Vzhľadom na významnosť tunajšej Židovskej obce, nájdete v Mikulove mnoho židovských pamiatok. Už v 15. storočí tu bol založený židovský cintorín, po pražskom a kolínskom najstarší a najvýznamnejší v Čechách. Taktiež tu stojí jediná, na Morave dochovaná synagóga tzv. poľského typu. A nevynechajte taktiež Svatý kopeček.

Kultúra a šport v Mikulove

Mikulov patrí k hlavným vinárskym centrám. Vynikajúce podmienky pre pestovanie tohto moku na Pálave rozpoznali už starí Rimania. Vďaka tomu je Mikulov dejiskom množstva vinárenských akcií. Už počas dvoch storočí tu každoročne v polovici septembra prebieha Pálavské vinobranie. S vínom sa stretnete aj počas Svätenia vína v novembri či počas Prestížnej degustácie vín v máji. A ak chcete spojiť degustáciu vín s aktívnym pohybom v okolí Mikulova, vydajte sa na vinárske náučné chodníky. Význam európskej úrovne má od začiatku júla prebiehajúci Medzinárodný gitarový festival. Veľmi známy je aj medzinárodný hudobný festival Concentus Moraviae. Na svoje si prídu taktiež priaznivci výtvarného umenia. Nájdete tu Galériu 27, neobvyklú Eat Art gallery či Mestskú galériu. V Mikulove sa môžete venovať športu, a to predovšetkým cyklistike, turistike, jazde na koni či vodným hrám na tunajšom kúpalisku.

Mikulov a okolie

Na okraji Mikulova byste mali navštíviť najvýznamnejšiu a najväčšiu jaskyňu Pálavských vrchov, jaskyňu Na Turoldu, špecifickú svojou tzv. turonskou výzdobou. Dĺžka jaskyne je 1 km a je